AKTUÁLNÍ ČAS

SVÁTEK

Překladač / Translator

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian

Náhodný obrázek

Hradba 2021

hradba_2021.png

Hradba 2018

logo-hradba-a-2018-gr2.png

Hradba 2016

Hradba 2016

Přihlášení

SPOLUPRACUJEME

 

logo_hudba

 

 

Odběr novinek

Jste zde

Domů

4.11.2016

Armáda včera ze Kbel vůbec poprvé přepravila specializovaný lékařský tým i s unikátním vybavením za ohroženým dítětem. Díky nasazení vrtulníku Mi-17 byli lékařští specialisté ve fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě už za 80 minut, cesta sanitními vozy by trvala nejméně šest hodin.

Dohodu o spolupráci při zajišťování letecké záchranné služby tohoto druhu podepsali ministři obrany a zdravotnictví Martin Stropnický a Svatopluk Němeček letos v únoru. Vrtulníky z 24. základny dopravního letectva tak vedle zajišťování přepravy orgánů a transplantačního týmu z IKEM pomáhají i nejmenším pacientům.

V kokpitu vrtulníku včera seděla zkušená osádka 24. základny pod vedením kapitána Pavla Míči, na palubě pak byli členové ECMO týmu Václava Vobruby z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Na rozdíl od přesunu sanitních vozů po silnici armádní vrtulníky umožňují rychlou přepravu ECMO týmů, které při záchraně dětí, kterým selže srdce a plíce, využívají metodu mimotělní membránové oxygenace (ECMO), do vzdálenějších míst republiky, jako jsou Ostrava, Olomouc, Zlín a Brno.

A to jsou přesně ty okamžiky, kdy vojáci během zcela všedních dnů naplňují slova náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Josefa Bečváře o tom, že: „Armáda je zde pro občany tohoto státu.“

Metoda ECMO

Mimotělní membránová oxygenace (ECMO) je metoda, která slouží ke kontrolované výměně plynů mimo organizmus po nezbytně nutnou dobu, pokud tuto funkci nemohou vykonávat plíce. Touto výměnou plynů je míněno okysličování krve a odstraňování CO2. Tato metoda se používá tehdy, když jsou vyčerpány možnosti klasické umělé plicní ventilace.
ECMO tým, který tvoří většinou 7 osob (dětský intenzivista, kardiovaskulární chirurg, perfuzionista, instrumentářka a sestry specialistky), se v současné době přepravuje sanitními vozy. Při transportech z moravských nemocnic do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze jde však o značnou časovou prodlevu. Zkrátit ji může právě nasazení vrtulníků AČR.

Autor: plukovník Jan Šulc, redakce