Základní seznámení s Bílou knihou

Zde diskutujte jen o Bílé knize ...
Pravidla fóra
Pravidla fóra
Vítáme vás v našem fóru.
Můžete zde zanechat vzkaz pro ostatní, nebo s nimi diskutovat, jste ovšem vázáni podmínkou, že nebudete používat vulgární výrazy, výrazy hanobící skupinu obyvatel apod.
To, prosím, dodržujte i v diskuzích. Rovněž zde nesmíte používat spam.
Děkujeme za pochopení

Welcome to our forum.
You can leave a message for others or discuss with them.
You are of course bound by the condition that you do not use profanity, expressions defaming a group of residents, etc.
This, please observe the discussions. There also may not use spam.
Thank you for your understanding
Odpovědět
Admin
Administrátor
Příspěvky: 55
Registrován: pon, 10. dub. 2017 5:58:pm

Základní seznámení s Bílou knihou

Příspěvek od Admin »

BÍLÁ KNIHA O OBRANĚ A AKTIVNÍ ZÁLOHY

mjr. Václav Marhoul, Člen komise MOČR pro zpracování BK


1. Úvod

Na úvod mně prosím dovolte vás seznámit s tím, že veškeré následující teze, myšlenky, nápady, apod. jsou v tuto chvíli v procesu jednání a jako takové je tedy mohu představit pouze a výlučně jen jako moje osobní. Přesto se snažím, aby právě hlavní teze byly do Bílé Knihy aplikovány. K Bílé Knize jako takové musím vznést jednu zcela zásadní připomínku. Mnoho lidí se domnívá, že vyřeší vše a hned. Mnoho lidí se domnívá, že jednotlivé kapitoly budou přesně a do detailu popisovat návrhy řešení v různých oblastech resortu MO a Armády. Není tomu tak. Bílá kniha bude materiálem daleko obecnějším, bude jen nastiňovat základní koncepce bez toho, že by je dále rozvíjela. Tyto postupy jsou přisouzeny dalším materiálům, které budou po schválení Bílé Knihy zpracovány. Pokud by totiž Bílá Kniha vše zpracovávala do detailu, stala by se z ní totální „bichle", kterou by dokázal přečíst, prostudovat a opoznámkovat jen fanatický knihomol. Ale Bílá Kniha má být předložena k diskusi jak profesionální tak i laické veřejnosti a právě z tohoto důvodu musí být její obsah „redukován“ právě a jen a jen na ony základní teze a koncepty. Berte to tedy prosím tak, že zdaleka ne vše, k čemu se dále doberete, bude obsahem příslušné kapitoly Bílé Knihy. Taktéž se upřímně domnívám, že následující text vám poskytne souhrnnou odpověď na mnoho vašich úvah, příspěvků, oprávněné kritiky a dotazů, které se na těchto stránkách objevily či ještě objeví.



2. Stávající stav / podstata a základ problému

Proces splynutí Aktivních záloh (dále jen AZ) s profesionálními částmi Armády České republiky (dále AČR) je nevyhovující. V současné době (až na výjimky) vedle sebe vlastně odděleně operují dvě entity, z nichž jedna se vyvíjí profesionálně a druhá pak de facto nahodile. Drtivá většina příslušníků AZ je soustředěna u 14 jednotlivých tzv. krajských pěších - strážních rot, které kompetenčně spadají pod jednotlivá KVV. Úroveň velení, koncepce, kvalitního obsazení velitelských funkcí, apod. je u těchto jednotek kolísavá. Samotný výcvik (přes určité snahy o jeho ujednocení) je nesystémový a jako takový podléhá spíše kreativitě, nápaditosti a osobnímu přístupu jednotlivých aktérů. V mnoha případech je celková jejich kvalita (ale i početní naplněnost) ovlivňovaná personálním obsazením jednotlivých rot, tak jednotlivých KVV. Činnost některých ze stávajících jednotek AZ tak nefunkčně osciluje mezi AČR a dobrovolnou organizovanou činností zájmových skupin pod hlavičkou AČR. U pěších - strážních rot pak současný stav už vůbec systémově nevede k základnímu cíli, který byl v sobotu 6.4.2002 definován na základní konferenci na slapském Měříně, tedy skutečné a 100% funkční začlenění AZ do struktur AČR.



3. Hlavní teze / principy navrhovaného řešení

a) AZ nebudou nadále tvořeny jako záloha záloh AČR, ale jako záloha AČR;

b) AZ se stanou organickou součástí OS;

c) AZ budou hlavně vytvářeny jako záloha těch VÚ, které budou začleněny do plánovaných bojových brigádních uskupení.



Aplikace postupu:

- Zrušení stávajících pěších / strážních rot

- Potvrzení už stávajících a funkčních útvarových jednotek AZ (601. skss, VP, Tanková rota, BRN, apod.)

- Tabulková místa rot / čet AZ u jednotlivých VÚ

- Vznik útvarových rot / čet AZ u vytipovaných VÚ

- Koncepce a realizace výcviku instruktory jednotlivých VÚ podle požadovaných útvarových standardů pro možnost případného bojového nasazení



Velmi kvalitní návrh! Hlavně pro KVV jež nemají bojové útvary...
Admin
Administrátor
Příspěvky: 55
Registrován: pon, 10. dub. 2017 5:58:pm

Re: Základní seznámení s Bílou knihou

Příspěvek od Admin »

Bílá kniha a AZ Aplikace postupu:


- Zrušení stávajících pěších / strážních rot
- Potvrzení už stávajících a funkčních útvarových jednotek AZ (601. skss, VP, Tanková rota, BRN, apod.)



...Chtěl bych zde zodpovědně říct , že přestože se s názory p. mjr.Marhoula z velké části ztotožňuji,
rozhodně nehodnotím jako pozitivní změnu zrušení rot u KVV.
Souhlasím s vytvořením nebo setrváním útvarů AZ přiřazených k specifickým jednotkám,
ale jsem i pro zachování některých jednotek u KVV.


Vzhledem k tomu, co nám dalo práce vybudovat určitou fungující část jednotek u KVV si myslím,
že by rozhodně neměly být automaticky zrušeny všechny jednotky u KVV.
Rozhodně by o tom měla být vedena diskuze už teď.
Můj názor je, že to odradí i značnou část současných AZ, kterým jisté části vyhovují.


Dalším problémem, který vidím jako jeden z důležitějších, by mělo být upravení podmínek zdravotních testů.
Spousta lidí, kteří se do AZ hlásili, neprošla příliš přísným posouzením v ÚVN.
Nemyslím si, že 50ti letý záložák musí (nebo vůbec... může) mít stejný zdravotní posudek jako +- dvacetiletý žadatel o profesionální službu.
Vždyť to snad ani není možné. Přesto by takový člověk mohl být u AZ pro AČR velmi prospěšný.


Kolikrát slyšíme, že se AZ naučí něco za 2 dny, kdy profesionálové to zvládají za 14 dní a déle.
Jen občas to není úplně in po fyzické stránce. Ale to je dáno tím, že to vlastně AZ dělají po práci.
Kdo z AČR by to zvládal trénovat ještě po práci? Zde přeci musí být nějaký rozdíl i v požadavcích.
To bysme potom mohli udělat dvě jednotky AZ, kam by se přesunuli Ti nejlepší z nás a také Ti nejmladší a udělali si z nich elitu.
A ostatní by mohli jít klidně domů. To přeci není to, co chceme.


A poslední důležitější bod, který bych chtěl zkonzultovat je ten, že pokud civilista nebyl na VZS,
musí absolvovat kurz, který se snaží 1-2 roky VZS nahradit.
Bohužel ale výcvik probíhá v kuse. Vzhledem k problémům s uvolňováním jednotlivých žadatelů, by bylo dobré zvážit možnost tento výcvik rozdělit do více částí.
Ne každý si může dovolit být 4-6 týdnů mimo svoji práci. To je další důvod, proč získáváme méně členů, než by bylo možné.
Spousta lidí to totiž kvůli problémům vzdá.


Děkuji za přečtení a prosím o Vaše reakce.


Tomáš


To je z diskuze na facebooku AZ.
Tento příspěvek jsem tam přidal já a rozjíždí se pod ním diskuze.
Bylo by dobré, aby jste se do té diskuze zapojili. Podle reakcí to vypadá, že by se odpovědná místa o to mohla skutečně začít trochu zajímat ...
Admin
Administrátor
Příspěvky: 55
Registrován: pon, 10. dub. 2017 5:58:pm

Re: Základní seznámení s Bílou knihou

Příspěvek od Admin »

Ahoj,
dlouho jsem se rozhodoval, ale nakonec mi to nedalo a musím na předchozí článek na www.petatricatnici.eu reagovat.


Proto Vás zde ještě jednou žádám :
Pomozte a diskutujte v té facebookovské diskuzi.

Jinak prostě zase rozhodnou o nás bez nás a my se pak jen dozvíme, že jsme jako jednotka zrušeni ...

Pokud na diskuzi úplně rezignujeme, nebude na hlasy našich zástupců brán zřetel a opravdu se prostě dozvíme,
že to co budujeme od r.2004, a co bylo konečně po zásluze oceněno praporem a uznáním, prostě bylo zrušeno. Mně osobně by to docela mrzelo.

Pomozte tedy ať tomu tak není. Bombardujte každý den tu diskuzi jedním příspěvkem, ať opravdu ukáže názor samotných AZ.
To, že za Vás diskutuji já a Pavel Srb nám opravdu nepomůže a nestačí to.
Já jsem ten bláznivý facebook celou dobu odmítal a registroval jsem se tam jen kvůli tomuto tématu.
Prostě nechci s AZ jen tak skončit.
Udělejte, prosím, to samé.


Děkuji za Vaši podporu
Tomáš

S mnoha z Vás jsem mluvil a slíbili jste, že tam přispějete.
Zatím tak nikdo neučinil...
Odpovědět