AKTUÁLNÍ ČAS

SVÁTEK

Překladač / Translator

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian

Náhodný obrázek

Hradba 2018

logo-hradba-a-2018-gr2.png

Hradba 2016

Hradba 2016

Přihlášení

SPOLUPRACUJEME

 

logo_hudba

 

 

Odběr novinek

Jste zde

Domů

29.10.2016

Ve věku 92 let zemřel veterán z východní fronty plukovník v. v. Bedřich Opočenský. Jako velitel tanku bojoval v karpatsko-dukelské, jaselské a ostravsko-opavské operaci.

„Odešel další z druhoválečných hrdinů. Před dvěma týdny vláda schválila můj návrh, aby byl ke Dni veteránů Bedřich Opočenský jmenován do hodnosti brigádního generála. Bohužel osud byl rychlejší. Čest jeho památce," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Bedřich Opočenský po absolvování měšťanské školy zůstal v rodném Českém Boratíně na Volyni, kde se zapojil do protinacistického odboje v organizaci Blaník.

V březnu 1944 se jako dobrovolník přihlásil do čsl. zahraničního vojska v SSSR, po odvodu byl poslán k 1. čsl. tankové brigádě. Nejprve nastoupil výcvik pro řidiče tanku, následně absolvoval výcvik pro velitele tanku. V květnu 1944 byl přemístěn k 1. tankovému praporu. Jako velitel tanku bojoval v karpatsko-dukelské operaci, jaselské operaci a ostravsko-opavské operaci.

Po skončení druhé světové války sloužil v armádě jako velitel tanku až do jara roku 1946, kdy odešel z činné služby v hodnosti podporučíka. Po demobilizaci získal do vlastnictví statek se zámečnickou dílnou v Sedlci u Litoměřic, kde se trvale usadil. Po znárodnění zámečnické dílny pracoval od roku 1951 nejprve v traktorové stanici místního JZD, posléze nastoupil jako dílenský mistr do textilního podniku, kde zůstal zaměstnaný až do odchodu do penze.

Bedřich Opočenský za svůj život získal několik domácích i zahraničních vyznamenání, v roce 1998 byl povýšen do hodnosti plukovníka ve výslužbě. V roce 2012 mu byl udělen Kříž obrany státu MO ČR.

Poslední rozloučení s vojenskými poctami by se mělo uskutečnit v pátek 4. listopadu v Chotinevsi.

brigádní generál v.v. Bedřich OPOČENSKÝ
válečný veterán

Datum narození: 24. května 1924
Místo narození: Český Boratín (UA)

Vojenská kariéra:

1944
Výcvik u 1. čsl. tankové brigády v SSSR
1944
Velitel tanku u 1. tankového praporu
1946
Demobilizován
1995
Jmenován do hodnosti majora v.v.
1998
2016

Jmenován do hodnosti plukovníka v.v.
Jmenován do hodnosti brigádního generála

Bedřich Opočenský se narodil 24. května 1924 v Českém Boratíně na Volyni jako syn rolníka. Po absolvování měšťanské školy chtěl odejít studovat na technické lyceum ve Lvově, avšak kvůli válečným událostem musel zůstat v rodné obci. Zde se zapojil do protinacistického odboje v organizaci Blaník. V březnu 1944 se jako dobrovolník přihlásil do čsl. zahraničního vojska v SSSR, načež byl po odvodu povolán k 1. čsl. tankové brigádě. Nejprve nastoupil výcvik pro řidiče tanku, následně absolvoval výcvik pro velitele tanku. V květnu 1944 byl přemístěn k 1. tankovému praporu. Jako velitel tanku bojoval v karpatsko-dukelské operaci, jaselské operaci a ostravsko-opavské operaci. Po skončení druhé světové války sloužil v armádě jako velitel tanku až do jara roku 1946, z činné služby odešel 15. dubna téhož roku v hodnosti podporučíka.
Po demobilizaci získal do vlastnictví statek se zámečnickou dílnou v Sedlci u Litoměřic, kde se trvale usadil. Po znárodnění zámečnické dílny pracoval od roku 1951 nejprve v traktorové stanici místního JZD, posléze nastoupil jako dílenský mistr do textilního podniku, kde zůstal zaměstnaný až do svého odchodu do penze.
Jmenovaný je držitelem osvědčení o účasti na národním boji za osvobození podle § 1 odst. 1 bodu 1 písm. a) zákona č. 255/1946 Sb., o příslušnících československé armády v zahraničí a o některých jiných účastnících národního boje za osvobození, (příslušník československé armády v zahraničí).

Vyznamenání:
Československý válečný kříž 1939
1945
Československý válečný kříž 1939
1946
Československá vojenská pamětní medaile (se štítkem SSSR)
1945
Medaile Za vítězství nad Německem ve Velké Vlastenecké válce 1941-1945 (SSSR)
1946
Medaile Za osvobození Prahy (SSSR)
1950
Kříž obrany státu MO ČR
2012

Autor: redakce