AKTUÁLNÍ ČAS

SVÁTEK

Překladač / Translator

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian

Náhodný obrázek

Hradba 2021

hradba_2021.png

Hradba 2018

logo-hradba-a-2018-gr2.png

Hradba 2016

Hradba 2016

Přihlášení

SPOLUPRACUJEME

 

logo_hudba

 

 

Odběr novinek

Jste zde

Domů

 

Setkání těch, kteří na konci roku 1990 vyměnili český sníh a bláto za kuvajtský písek

 

17.9.2011 • U pražské Písecké brány si nástupem k 20. výročí ukončení první novodobé bojové mise v sobotu 19. září 2011 připomněli bývalí vojáci Československého samostatného protichemického praporu svou účast v operaci Pouštní bouře.

Převzato z Army.cz

Slavnostní nástup, kterého se spolu s mnoha významnými hosty zúčastnili i první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý a první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generál Miroslav Žižka, vyvrcholil předáním pamětních medailí „Desert storm“, které k tomuto výročí vydalo Sdružení válečných veteránů ČR.

Sdružení válečných veteránů založili v roce 1992 právě příslušníci tohoto praporu.

„Byli jste první, byli jste plni očekávání – ale stejně tak vojenský svět s napětím čekal, jak si povedete. A vy jste si vedli skvěle. Náš vstup do Aliance byl tehdy ještě ve hvězdách – ale už tenkrát se rozhodovalo o tom, zda ty hvězdy budou jednou nadosah,“ uvedl v projevu k veteránům náměstek Jiří Šedivý.

Vyzvedl roli tehdejšího protichemického kontingentu, který měl mít na starost v sestavě spojeneckých vojsk speciální chemickou očistu a prokázal stopovou přítomnost chemických bojových látek na válčišti.

Generál Miroslav Žižka připomněl důležitou roli prvních našich novodobých veteránů z Perského zálivu a poděkoval jim i po dvaceti letech za vynikající reprezentaci naší republiky a její armády.

 

06_704

 

„Bohužel došlo k silnému nepochopení snahy Sdružení válečných veteránů ČR v souvislosti s přípravou dnešního slavnostního nástupu a předáním pamětních medailí SVV ČR. Setkání organizuje hrstka členů sdružení pro bývalé kolegy a sympatizující veřejnost. Akce byla připravována představenstvem, finanční prostředky na akci zabezpečujeme formou dobrovolných příspěvků členů a oslavu si samozřejmě zaplatíme sami. Ministerstvo obrany zařadilo tuto naši akci do plánu zvláště významných výročí na rok 2011, přispívá nám na drobné občerstvení a poskytuje hlavní sál, tak jako na všechny podobné akce ostatních sdružení a organizací spolupracujících s českou armádou. Pokud se objevila kritika SVV ČR za "kupování" medailí a někteří odmítali podílet se na útratě za akci a výrobě medailí, potom kritizovali ty, kteří si na výročí vzpomněli a něco pro kolegy zorganizovali,“ uvedl k nedávným prohlášením v tisku některých bývalých vojáků z Perského zálivu místopředseda sdružení a zástupce velitele Čs. protichemického praporu pro logistiku podplukovník Ladislav Sornas.

Ten také vyzvedl roli tehdejších vojáků základní služby naší armády, kteří v Perském zálivu odvedli bezchybnou a spolehlivou práci.

Asi čtvrtina příslušníků praporu dnes u Písecké brány mezi sebou uvítala nejen kamarády ze Slovenska, ale také amerického kolegu s českými kořeny, Klementa Macháčka, se kterým se v kuvajtské poušti setkali a mohli tak zavzpomínat na dobu před dvaceti lety.

 

Pro nás je velmi důležitá fotografie v textu ... - mjr.ing.Michal Pecha

 

Váš Admin

 

 

 

Server MO

 

Autor: major Jindřich Plescher, Krajské vojenské velitelství Plzeň

Pětatřicátníci převzali vojenský prapor

2.11.2010 • Vojáci pěší roty aktivních záloh při Krajském vojenském velitelství Plzeň převzali dne 28. října 2010 z rukou hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance vojenský prapor.

Předání se uskutečnilo při slavnostním shromáždění k 92. výročí vzniku samostatného československého státu za účasti představitelů Plzeňského kraje a města Plzně u Památníku národního osvobození na náměstí T. G. Masaryka v Plzni.

Stuhu s nápisem“Aktivním zálohám věnuje hejtman Plzeňského kraje“ připínala poslankyně Parlamentu České republiky a bývalá hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová, která stála při zrodu myšlenky předání praporu vojákům aktivních záloh.

V základním řádu Ozbrojených sil České republiky se píše: „Vojenský prapor je symbolem vojenské cti a statečnosti. Připomíná každému vojákovi povinnost sloužit vlasti a bránit ji proti vnějšímu napadení“.

„Vojáci plzeňských aktivních záloh pokračují v tradici legendárního 35. pěšího pluku, jehož historie sahá až do roku 1683. Jsou dnes jedinou součástí Armády České republiky, která navazuje na tradici Pětatřicátníků“, říká ředitel plzeňského vojenského velitelství plukovník gšt. Roman Kučera.

Pětatřicátníci ve své 327 let trvající historii bojovali na většině evropských bojišť. Během 1. světové války byli součástí československých legií. V roce 1919 bojovali na Těšínsku a na Slovensku. Za první republiky byli připraveni bránit naši vlast v postaveních na tzv. „Plzeňské čáře“. V roce 2003 Pětatřicátníci plnili úkoly v mírové operaci KFOR na území Kosova.

Dominantou praporu je nový znak pěší roty aktivních záloh při Krajském vojenském velitelství Plzeň. Vychází z rukávového znaku legionářského 35. pěšího pluku, který vznikl v roce 1918 v italském Folignu. Na praporu jsou také znak města Plzně a Krajského vojenského velitelství Plzeň. V horní části je heslo Pětatřicátníků - „Vytrváme dokud nezvítězíme“. Lícová strana je věnována Plzeňskému kraji. Je na ní znak kraje a nápis Plzeňský kraj.

 

 

 

 

Server Plzeňského kraje

28.10.2010

Autor: Milan Kozel

Milan Chovanec se zúčastnil oslav založení ČSR

Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec vzdal úctu zakladatelům našeho státu během pietního aktu, který se konal ve čtvrtek 28. října na náměstí T.G. Masaryka v Plzni. U pomníku národního osvobození se poklonil a položil věnec spolu s ministrem spravedlnosti ČR Jiřím Pospíšilem, poslankyní Parlamentu ČR paní Miladou Emmerovou, náměstkyní primátora města Plzně paní Marcelou Krejsovou a dalšími zástupci kraje, města, Armády ČR, veřejnosti, sdružení a spolků.

V rámci pietního aktu k oslavě založení ČSR předal hejtman jednotce aktivních záloh Plzeňského kraje Armády ČR nový prapor.

 

Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec během projevu

 

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

 

Milan Chovanec předává prapor veliteli jednotky aktivních záloh

 

Milan Chovanec spolu s Miladou Emmerovou položili věnec k pomníku národního osvobození

 

 

 

25.10.2010

Objevil jsem jednu starší zprávu týkající se našeho bývalého člena :

MF DNES - idnes.cz

26. června 2008 19:22
V kotrmelcích skončil ve čtvrtek vpodvečer terénní vůz po srážce s osobním autem na Rokycanské třídě v Plzni. Řidiče uvězněného v převráceném voze vyprostili lidé ještě před příjezdem záchranářů

Jedním ze zachránců byl čtyřicetiletý voják Dalibor Prokop. "Zrovna jsem přijel domů z práce, sloužím v Klatovech. Jen jsem zaparkoval na dvorku, z křižovatky se ozvala obrovská rána. Současně se mnou běželi ještě tři muži," popisoval Prokop.

Řidič byl v autě zaklíněný, visel hlavou dolů. "Odepli jsme ho, odsunuli sedačku a vyprostili ho ven. Nebyl viditelně zraněný. Kolikrát mě nácvik na podobné situace v práci nebavil. Teď jsem ho ocenil. Byl jsem klidný, vše jsem dělal automaticky,"přiznal Prokop.

Nehoda na několik desítek minut zkomplikovala dopravu na dálničním přivaděči od Prahy do centra Plzně. Během několika minut se vytvořily dlouhé kolony aut mířících do Plzně.

Příčinu a viníka havárie nyní zjišťují policisté.

 

SERVER MINISTERSTVA OBRANY

21.9.2010

Bojová hra aktivních záloh

21.9.2010 • Necelá stovka vojáků aktivních záloh, kteří mají uzavřenou tříletou dohodu s krajskými vojenskými velitelstvími v Karlových Varech a Plzni, cvičí v těchto dnech v našem největším výcvikovém prostoru.

V pondělí 20. září nás přivítal vojenský výcvikový prostor Hradiště, který je znám spíše pod starším názvem Doupov, pravým podzimním počasím. Vlezlé chladno, kterému pomáhal studený vítr, nutilo čtyřčlenná družstva složená z vojáků aktivní zálohy k rychlejšímu tempu při přesunu mezi osmi pracovišti na trati dlouhé téměř 17 kilometrů.

„Dnes jsme pro vojáky v rámci týdenního cvičení připravili bojovou hru, ve které si prakticky zopakují teoretické znalosti. Jsou pro ně na jednotlivých zastávkách připraveny úkoly spojené s taktikou, zdravotnickou přípravou, topografií, ochranou proti zbraním hromadného ničení a další,“ uvedl nás do situace na ubytovně Dlouhá, odkud družstva startovala, podplukovník Slavomír Tomčák, zástupce ředitele KVV v Plzni.

Jeho kolega, který je zástupcem ředitele karlovarského velitelství, podplukovník Karol Paál, doplnil, že by vojáci měli připravenou trasou projít za necelé tři hodiny. „My můžeme vojáky povolat ke cvičení na 21 dnů v roce,“ odbočil od probíhajícího cvičení podplukovník Paál a zareagoval na počet zúčastněných vojáků na cvičení: „Plán výcviku zpracovávají jednotlivá krajská velitelství už rok dopředu, takže vojáci vědí, kdy je týdenní vyvedení do výcvikového prostoru čeká. Mnozí si berou neplacená volna či dovolenou. Přesto podle statistiky nám dlouhodobě vychází, že nejvíce omluvených, kteří se tedy cvičení nezúčastní, spadá do kolonky neuvolněn zaměstnavatelem. Jestli je to pravda nebo ne, to nezjistíme,“ dodal podplukovník.

Mezi cvičícími záložáky jsou zastoupeny nejrůznější profese. Major Jindřich Plescher z plzeňského velitelství potvrzuje, že se cvičení pravidelně každý rok účastní architekt, lékař, právník, starosta obce, podnikatelé i zaměstnanci. Mezi muži jsme také našli v jednom družstvu jednadvacetiletou studentku Radku Petrovou z Karlových Varů. Ta si prý splnila účastí v řadách aktivních záloh svůj dívčí sen a když se nedostala na vojenskou školu, cvičí s dobrou partou kolegů v době svého volna.

Na jednotlivých pracovištích, která jsme v pondělí navštívili, bylo poznat, že aktivní zálohy, tedy vojáci, pro něž je příprava na obranu své země určitým posláním a koníčkem, berou vše naprosto vážně. Snaha uspět, být lepší než ti druzí a nebo aspoň obstát, stmelovala jednotlivá družstva.

V ten den nebylo důležité, které z družstev soupeřících krajských velitelství zvítězilo, protože tady byli vítězi všichni. Některé nedostatky, které se našly třeba při procvičování činnosti na kontrolně propouštěcím místě, kde bylo nutné prověřit neznámé osoby ve vozidle, velitel stanoviště hned s vojáky probral a podle toho stanovil počet získaných bodů. O těch dalších chybičkách ale mezi sebou vojáci ještě dlouho po skončení soutěže diskutovali.

Cvičení, které v závěru týdne vyvrcholí provedením bojových střeleb z ručních zbraní, se řídícím cvičení podařilo rozjet dobře. Soudíme podle toho, že vojáci se na cvičení těšili a úkoly na jednotlivých stanovištích plnili velmi odpovědně a s plným nasazením.

 

14.9.2010

Ocenění aktivních záloh ozbrojených sil České republiky

Autor: kapitánka Marcela Jandová

14.9.2010 • Stalo se již tradicí, že v rámci vzpomínkové akce u příležitosti výročí narození štábního kapitána Václava Morávka, hrdiny domácího odboje za druhé světové války, jsou jeho jménem udělovány čestné odznaky, pamětní medaile a čestné odznaky České republiky Za zásluhy.

V pondělí 13. září 2010 slavnostně předal tato ocenění brigádní generál Jiří Baloun, ředitel sekce plánování sil Ministerstva obrany, vybraným vojákům z povolání, vojákům v aktivní záloze a zástupcům jejich zaměstnavatelů za podíl na rozvoji a činnosti aktivní zálohy ozbrojených sil České republiky. Akce proběhla v obřadní síni radnice města Kolín za přítomnosti starosty Jiřího Buřiče, prezidenta asociace Vojáci společně plukovníka v.v. Jana Kříže, ředitele Krajského vojenského velitelství Praha plukovníka Miroslava Slivky a dalších významných hostů.

Brigádní generál Jiří Baloun poděkoval příslušníkům aktivní zálohy za práci a poblahopřál všem k udělení ocenění. „Jsem si vědom, že závazek aktivní zálohy velmi ovlivňuje váš rodinný i pracovní život. Velmi si vážím těch, kteří se připravují ve svém volném čase, aby mohli v případě nouze pomáhat našim občanům a celé naší republice“.

 

Dobře si všimněte přiložené fotografie , Pájo gratulujeme...

Tomáš

 

udeleni-cestneho-odznaku-st-kpt-v-moravka

 

12. 10. 2009

Vítězství pod českou vlajkou

Vítězství pod českou vlajkou

Reportáž z 10. ročníku mezinárodního vojenského cvičení PHEE 2009 za účasti německých, amerických a českých vojáků.

Pět smíšených desetičlenných týmů, které byly složeny z německých, amerických a českých vojáků, plnilo ve dnech 6. až 8. října 2009 úkoly 10. ročníku mezinárodního vojenského cvičení Patrouille - Hlídka - Euregio Egrensis (PHEE) 2009.

Vojáci vítězného týmu ALFA cvičili pod českou vlajkou. Na dalších místech skončily týmy s vlajkou Duryňska, USA, Bavorska a Saska.

První dva dny vojáci měřili své síly a dovednosti v Tachově. Poslední den pak v německém Marienbergu. Česká část PHEE probíhala za přítomnosti veřejnosti ve sportovním areálu v Tachově. Na tři tisíce návštěvníků vidělo, jak vojáci překonávají zaminovaný prostor, kontrolují vozidla a osoby na kontrolně-propouštěcím místě či poskytují první pomoc a ošetřují zranění. Na dráze fotbalového stadiónu překonávali nástrahy požárního sportu a na střelnici měřili síly ve střelbě z pistole. Našli si i čas zahrát si turnaj v malé kopané.

Vítězství pod českou vlajkou 2

Diváci se rozhodně nenudili. Byl pro ně připraven pestrý doprovodný program, při kterém se prezentovala Armáda České republiky, Policie České republiky, Hasičský záchranný sbor, Zdravotnická záchranná služba a Červený kříž. Jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému předváděly své schopnosti a dovednosti při dynamických i statických ukázkách. „Jsem rád, že obyvatelé Tachovska měli možnost vidět schopnosti Armády České republiky i dalších složek Integrovaného záchranného systému,“ řekl zástupce velitele sil podpory brigádní generál Radoslav Rotrekl.

Největší úspěch určitě sklidila ukázka operace na záchranu raněného vojáka. Tu provedli vojáci aktivní zálohy ve spolupráci s vojenskou leteckou záchrannou a pátrací službou. Návštěvníci si mohli také prohlédnout vojenské záchranné vrtulníky, které pomáhají lidem v Plzeňském a Karlovarském kraji.

Vítězství pod českou vlajkou 4

"Prohlubování příhraniční spolupráce by mělo být dále rozvíjeno, a to i na poli organizace zdravotní péče, včetně letecké záchranné služby. Tu v našem kraji zastává Armáda České republiky,“ uvedla hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová.

V rámci české části mezinárodního vojenského cvičení Patrouille - Hlídka - Euregio Egrensis 2009 bylo pro vojáky i veřejnost uspořádáno v tachovském kulturním domu Mže vystoupení vojenského uměleckého souboru Ondráš.

Poslední den cvičení PHEE proběhl na německém území. V saském Marienbergu na vojáky čekala překážková dráha, stavění dřevěné ochranné stěny, překonávání vodního toku a zvedání těžkých břemen. Zajímavou zkušeností určitě byla střelba pod taktickou situací, kterou absolvovali na laserovém trenažéru. V nedalekém vojenském výcvikovém prostoru pak vojáci stříleli ze samopalů G36.

Vítězství pod českou vlajkou 6

Ze stejné zbraně stříleli také hosté německé části PHEE. Čeští důstojníci v této soutěži obsadili první čtyři místa.

„Cvičení již tradičně pomáhá překonávat nejen jazykové bariéry. Vojáci museli mezi sebou komunikovat a společně hledat efektivní postupy při řešení plněných úkolů. Důležitá je i spolupráce s místní správou a samosprávou a složkami Integrovaného záchranného systému,“ hodnotil ředitel Krajského vojenského velitelství Plzeň plukovník gšt. Roman Kučera.

Foto: major Jindřich Plescher a kapitán Jiří Štětina


Autor: major Jindřich Plescher, tiskový a informační důstojník KVV Plzeňského kraje

 

16. 7. 2009

Péče o válečné veterány v Plzni

Náměstek ministra obrany František Padělek navštívil ve středu 15. července 2009 Krajské vojenské velitelství v Plzni, aby se setkal s pracovníky, kteří mají na starosti péči o válečné veterány a vojenské důchodce v Plzeňském kraji.

František Padělek v úvodu krátce shrnul systém péče resortu obrany o vojenské důchodce a veterány. Pak s přítomnými diskutoval o aktuálních problémech.

Při plzeňském velitelství pracují tři terénní pracovníci. Ti se starají o veterány 2. světové války, kterých je v kraji osmdesát sedm. „Většinou jim pomáháme při vyřizování příspěvků, jednání s úřady a umístění do domovů důchodců,“ řekl terénní pracovník Ivan Čiliak. Jeho kolega Vladimír Beneš dodal: „Většina z veteránů si chce hlavně popovídat."

„Je nutné se také dívat do budoucna. Během několika let se významně změní demografické složení lidí, o něž se budeme starat. Každoročně se navyšuje počet takzvaných novodobých veteránů, tedy vojáků, kteří v v uplynulých dvaceti letech působili v zahraničních misích. Jednou z možností je spojit péči o obě skupiny vojáků,“ řekl František Padělek.

V Plzeňském kraji bylo v minulosti dislokováno hodně vojenských útvarů a zařízení, a z toho důvodu zde žije na dva a půl tisíce vojenských důchodců. Většina z nich se schází v dvaceti čtyřech aktivních klubech vojenských důchodců. Na jejich činnost přispívá resort obrany. Převážnou část jejich administrativy vyřizuje právě příslušné krajské vojenské velitelství.

 

21. 6. 2009

Plzeň uctila památku Heliodora Píky

Šedesáté výročí popravy Heliodora Píky jsme si v neděli 21. června 2009 připomněli na několika místech v Plzni.

Píka byl ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzen k trestu smrti a v ranních hodinách 21. června 1949 oběšen v plzeňské věznici Bory. Heliodor Píka věděl příliš mnoho o poměrech v Sovětském svazu a tím se stal pro nastupující komunistický režim nepohodlným. V šedesátých letech byl zproštěn všech obvinění a jeho jméno bylo očištěno.

Generál Heliodor Píka

Za účasti ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové, generálního ředitele Vězeňské služby generálmajora Luďka.Kuly, zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generálmajora Jiřího Halašky, velvyslance Slovenské republiky v Česku Petera Brňa, politických vězňů a dalších hostů byla ve věznici Bory odhalena pamětní deska připomínající tuto justiční vraždu. Visí na vězeňské zdi vedle vchodu. V Borské věznici je to již druhá pamětní deska připomínající Heliodora Píku. Jedna je umístěna uvnitř areálu již několik let na místě, kde byl Píka oběšen.

„Vzpomínat musíme právě proto, že na takovéto věci nesmíme zapomínat,“ připomněla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová šedesát let staré události. Heliodor Píka přežil obě světové války.

„Jeho jméno se stalo symbolem věrnosti a statečnosti. Naplnil vojenskou přísahu a za svobodu a demokracii položil svůj život. Tento vynikající voják a diplomat zemřel za to, o co celý život bojoval,“ řekl generálmajor Jiří Halaška. Připomněl také bohatou vojenskou a diplomatickou kariéru generála.

U pomníku generála Heliodora Píky, na náměstí generála Píky v Plzni, proběhl další pietní akt. „Svými současníky byl charakterizován jako odvážný voják, vlastenec, vzdělaný i obratný diplomat a především jako pracovitý a čestný chlap, jakých je v každé době málo,“ charakterizoval Píku ředitel krajského vojenského velitelství plukovník Miroslav Lysina.

V mázhauzu plzeňské radnice je instalovaná výstava „Soumrak svědomí – příběh generála Píky popraveného roku 1949 v plzeňské věznici.

Nedělní vzpomínkové akce zakončilo položení květin u čestného hrobu Heliodora Píky na plzeňském ústředním hřbitově.

Foto: praporčík Eduard Hospodka a autor


Autor: major Jindřich Plescher, krajské vojenské velitelství Plzeň

 

27. 3. 2009

Tři oblasti práce KVV

Z  besedy s pracovníky KVV Plzeň

Krajské vojenské velitelství v Plzni, podobně jako dalších třináct velitelství v České republice, sehrává svou nezastupitelnou roli úřadu spojujícího občany s vojenskou správou.

Kromě mnoha dalších a nejen správních úkolů, plní v současné době svou úlohu v rámci náborové činnosti, soustřeďuje kolem sebe dobrovolníky, kteří se přihlásili do aktivní zálohy, a pomáhá válečným veteránům i vojenským důchodcům.

Právě toto jsou oblasti, o nichž se často v poslední době mluví. S ředitelem plzeňského velitelství plukovníkem Miroslavem Lysinou, který má za sebou cenné praktické zkušenosti nejen ze služby vojenského profesionála doma, ale také ze zahraničí, a jeho podřízenými jsme se soustředili právě na tři vyjmenované oblasti.

Oddělení náboru tvoří v Plzni kromě vedoucího dvě praporčice a dva praporčíci, kteří se snaží naplňovat stanovené náborové cíle. Potkat je můžete mimo velitelství nejen na středních školách, ale také na detašovaných pracovištích po celém kraji, na různých společenských akcích, k nimž například patří tradiční letecký den v Plasích. „Většinou máme při těchto událostech svůj náborový stánek, kde poskytujeme zájemcům základní informace o službě v Armádě České republiky,“ prozradil na nedávné besedě praporčík Pavel Mašek a připomněl, že svou roli sehrává také personální poradenská linka Nové kariéry, na níž se po týdnu střídají náboroví pracovníci jednotlivých krajských velitelství.

Zcela určitě napomáhá zlepšovat nábor reklamní kampaně. Například v lednu bylo na této poradní lince v době reklamní kampaně zaznamenáno celkem 670 hovorů se zájemci.

Plukovník Lysina upozornil na skutečnost, že na teritoriu kraje sídlí pouze jeden útvar, a to v Klatovech. Ovšem i s tímto zdánlivým handicapem si jeho náboráři dokáží poradit a nabízejí místa pro budoucí vojenské profesionály v Žatci, Strakonicích, Jincích, Rakovníku i jinde. „Lidé totiž nechtějí příliš do vzdálenějších posádek cestovat, jen neochotně by měnili trvalé bydliště,“ dodal praporčík Mašek.

fotografie 2 - Ing. Vladimír Beneš a Bc. Věra Holá fotografie 4 - účastníci besedy

Práce plzeňských náborářů sklízí v těchto dnech své ovoce a podle dosavadních ukazatelů to vypadá, že se náborový cíl podaří v letošním roce plnit s daleko většími úspěchy než tomu bylo dříve. To i přesto, že soukromé firmy většinou nabízejí mladým lidem v produktivním věku lepší benefity, než může slíbit armáda.

Zájem o práci v aktivních zálohách úzce souvisí s náborem. Někdy se podaří přesvědčit uchazeče, který chtěl být původně profesionálem, aby to zkusil v aktivních zálohách. Jsou i případy, jak potvrdil kapitán Jiří Štětina, kdy aktivní záložník přešel do řad profesionálů.

Vojákům, kteří tvoří pěší rotu krajského velitelství, věnuje osobní pozornost ředitel KVV plukovník Lysina. „Počet aktivních záloh chceme zvyšovat, ale ne na úkor jejich kvality. Vytipovali jsme si asi osmdesát osob, které chci oslovit a přesvědčit je pro práci v pěší rotě,“ prozradil další kroky v oblasti získávání aktivních záloh plukovník Lysina. Podotkl, že bude rád, když se jim podaří získat třetinu z oslovených.

V centru pozornosti resortu Ministerstva obrany je také péče o válečné veterány, kteří v době 2. světové války bojovali za naši svobodu. Tuto problematiku má v Plzni na starosti personalistka Věra Holá. Vydatně jí v ní pomáhají tři terénní pracovníci.

Jedním z nich je také bývalý ředitel plzeňského krajského velitelství Vladimír Beneš, který využívá svých dosavadních znalostí především na Klatovsku. Práci s 95 evidovanými válečnými veterány pomáhá naplňovat také předseda místní organizace Československé obce legionářské Ivan Čiliak.

„Podařilo se nám zmapovat potřeby všech veteránů žijících na území kraje a snažíme se je nepravidelně navštěvovat. Mají podobné požadavky na nás jako všichni starší lidé,“ řekla Věra Holá. „Většina z nich po nás nic nechce, jen si chtějí popovídat. Jsou rádi, že se mohou vypovídat, povyprávět si, rozdělit se s někým o to, co je trápí, či z čeho se radují,“ potvrdil slova Věry Holé bývalý ředitel KVV Vladimír Beneš.


Autor: Miroslav Šindelář

 

6. 5. 2008

O putovní pohár ředitele KVV Plzeň

V sobotu 3. května 2008 zorganizovalo Krajské vojenské velitelství Plzeň společně s Aktivními zálohami KVV Plzeň a Klubem vojáků v záloze (KVZ) Tachov již třetí ročník střelecké soutěže „O pohár ředitele KVV Plzeň“ na pěší střelnici na Bahnech ve vojenském výcvikovém prostoru Brdy.

Každým ročníkem dochází k nárůstu počtu soutěžících včetně účasti zahraničních vojenských záloh ze sousedního Bavorska. Soutěže se zúčastnilo celkem 95 současných i bývalých vojáků.

Střílelo se dvacet ran na dva různé terče z velkorážné pistole a 40 ran ze samopalu vleže a vkleče na časový limit na vpřed běžící figury. Právě druhá disciplína - střelba ze samopalu se ukázala být rozhodující. Tato disciplína pro soutěžící byla velmi atraktivní, protože podle slov účastníků není v civilním zařízení možné střílet na vzdálenost 200 až 300 metrů.

Absolutním vítězem a držitelem putovního poháru se stal Jan Volf. Na druhém místě Svatopluk Senevič a na třetím místě Pavel Luhan. Předseda soutěžního výboru Juraj Gomolák (KVZ Tachov) připravil pro čtyři nejlepší střelce i hodnotné věcné ceny.

KVZ Tachov ocenil také věcným darem ředitele KVV Plzeň plukovníka Vladimíra Beneše za dosavadní vstřícný přístup a poděkoval všem příslušníkům KVV podílejících se na všech dosavadních ročnících.

fotografie 1 fotografie 3 fotografie 5

 

13. 11. 2007

V Plzni uctili popravené důstojníky

V úterý 13. listopadu 2007 v 10.00 hodin se před budovou Krajského vojenského velitelství Plzeň uskutečnil pietní akt k uctění památky tří popravených československých důstojníků, občanů města Plzně.

Plukovník Ladislav Svoboda, štábní kapitán Josef Kučera a kapitán Václav Ženíšek byli popraveni 13. a 14. listopadu 1952. Všichni byli odsouzeni komunistickou zvůlí ve vykonstruovaných procesech.

V Plzni uctili popravené  důstojníky 1 V Plzni uctili popravené  důstojníky 3

V Plzni uctili popravené  důstojníky 5

„Byla to sprostá a zákeřná vražda,“ řekl ve svém projevu bývalý politický vězeň brigádní generál v.v. Antonín Husník. Pietního aktu byly přítomny i děti Josefa Kučery a Václava Ženíška.


Autor: major Jindřich Plescher, KVV Plzeň

 

17. 5. 2007

Společné cvičení vojáků aktivní zálohy s Policií České republiky

Společné cvičení vojáků aktivní zálohy s Policií České republiky

Ve dnech 13. - 15. května 2007 proběhlo v Jesenici na Rakovnicku první součinnostní cvičení vojáků pěší roty aktivní zálohy (AZ) Krajského vojenského velitelství (KVV) Plzeň s příslušníky Policie České republiky.

"Vojáci a policisté procvičovali situace, které mohou nastat při společném nasazení během řešení krizových situací. AČR může vyčlenit, na základě nařízení vlády ČR, síly a prostředky k posílení PČR" řekl velitel plzeňského KVV plukovník Vladimír Beneš.

Vojáci i policisté mohou být společně nasazeni zejména při přírodních katastrofách, průmyslných haváriích, migračních vlnách, ochraně a ostraze. "Jestliže chceme, aby obě složky efektivně spolupracovali, je nutné znát jednotlivé metody a postupy. Taktika je pořád taktika, léčka zůstává léčkou. Liší se jen materiální vybavení. Jsou problémy se spojením a liší se názvosloví" uvádí velitel pěší roty AZ major Michal Pecha.

Zaměřili jsme se na procvičení činnosti při vyhledávání a zajišťování podezřelých osob, a to v obydlené oblasti i v náročném terénu. Dále jsme cvičili jednotlivé varianty kontrolování osob a vozidel, včetně činnosti při nalezení nelegálně držených zbraní, munice a výbušnin.

Aktivní záloha je součástí zálohy ozbrojených sil České republiky (OS ČR) a vytváří se na základě zákona č. 585/2004 Sb., o branné povinnosti a jejím zajišťování (branný zákon). Tato záloha je využívána pro doplňování OS ČR za stavu ohrožení státu, za válečného stavu, ale i při vzniku nevojenských krizových situací s cílem použít zálohu k ochraně zdraví osob a zabránění vzniku škod na majetku občanů v důsledku živelných pohrom a k odstraňování jejich následků.

fotografie 2 fotografie 4

fotografie 6 fotografie 8


Autor: major Jindřich Plescher

 

30. 4. 2007

Střelecká soutěž "O pohár ředitele Krajského vojenského velitelství Plzeň"

Střelecká soutěž „O putovní pohár ředitele Krajského vojenského velitelství Plzeň“ se uskutečnila v sobotu 28. dubna 2007 na pěší střelnici Plešivec ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště.

„Střeleckou soutěž jsme organizovali ve spolupráci s Klubem vojáků v záloze Stříbro a Svazem vojáků v záloze Krušnohorské oblasti. Letošního, již druhého, ročníku, se zúčastnilo 43 střelců,“ řekl velitel Krajského vojenského velitelství (KVV) Plzeň plukovník Vladimír Beneš.

Celkovým vítězem se s výsledkem 373 bodů stal Štefan Marko. Startující měřili své dovednosti ve střelbě z pistole a samopalu. V kategorii pistole soutěžící stříleli svými zbraněmi, bez rozdílu ráže. Stříleli na dva druhy terčů ve vzdálenosti 25 metrů. Každý měl k dispozici deset nábojů na terč.

Ze samopalu vzor 58 stříleli do 100 metrů vzdálených terčů, a to ve stoje a v kleče. Na každou položku měli také deset nábojů. Volnou, a do výsledků nezapočítávanou, disciplínou byla střelba na tzv. „padací“ terče.

Mezi soutěžícími byli vojáci v záloze, příslušníci Aktivní zálohy i profesionální vojáci. Německý Bundeswehr reprezentovali čtyři příslušníci Reservisten Verband.

 

fotografie 1 fotografie 3

 

 

19. 4. 2007

Palebný přepad na Ondřejově

 

Právě v těchto dnech vrcholí ve výcvikových prostorech Armády České republiky příprava vojáků aktivních záloh.

Osmačtyřicet příslušníků ze třiašedesáti těch, kteří tvoří strážní rotu plzeňského krajského vojenského velitelství pod velením majora Michala Pechy, se v jihočeských Boleticích zdokonaluje od minulého týdne v odborné přípravě.

„Pilujeme tady průzkumničinu, protože se domnívám, že právě průzkumná činnost zahrnuje v sobě všechny prvky, které potřebují moji vojáci při plnění úkolů, pro něž jsou předurčeni,“ řekl hned na úvod velitel plzeňské strážní roty.

Na první pohled bylo jasné, že většina ze cvičících vojáků patří mezi nadšence, kteří si v době svého volna opakují to, co se naučili při výcviku. Řada z nich byla vybavena doplňky, které se v současné české armádě příliš často nevidí. Jednalo se nejen o vylepšené výstrojní součástky, ale také o ochranné kryty na klouby, různá zdokonalení ke zbraním a podobně.

Mezi cvičícími, kteří ve středu 18. dubna 2007 zahájili bojovou hru v boletickém výcvikovém prostoru, bylo možné nalézt i otce se synem. Martin a Milan Košanovi patří k oporám jednotky od jejího vzniku. Otec je technikem roty a je o něm známo, že je zapáleným sběratelem těch nejlepších lehkých náklaďáčků, které kdy kopřivnická Tatra vyrobila. Ve své sbírce, kterou pravidelně představuje na Dni pozemního vojska – Bahnech, má Tatry 805 jak v úpravě pro spojaře, tedy TŘINEC, tak také plachťáky a sanitku. „Chybí mi a nemohu sehnat tohle vozítko s cisternou, jezdily kdysi na letištích,“ povzdechl si starší z Košanů.

 

Porada velitele čety před  zahájením akce

Rotný Milan Košan je řidičem Uazu a vozí velitele roty. Ke cvičícím vojákům plzeňské roty patří také lékař - bývalý účastník mise 6. polní nemocnice v Albánii a další zajímaví lidé, kteří nechtějí zapomenout to, co se pro případnou obranu své vlasti kdysi naučili.

Cvičení formou bojové hry, ve které převažují většinou prvky, s nimiž se potkávají průzkumné jednotky, je dílem zkušeného velitele roty, kterého v jeho ambicích mnohdy musí krotit major Slavomír Tomčák. Ten na velitelství v Plzni zodpovídá za přípravu záloh.

„Vím, že major Pecha chce pro výcvik to nejlepší a kluci za ním jdou, ale my jsme limitováni bezpečnostními opatřeními a především omezenými financemi. Má dobré nápady, jak udělat cvičení atraktivním, ale potom, když to spolu dáváme na papír, musí, ač nerad, slevit ze svých požadavků,“ uvedl major Tomčák a doplnil, že i ostré střelby aktivních záloh z ručních zbraní budou z důvodu malého množství střeliva omezené.

Mezi tím se obě čety přesunuly neznámým hornatým terénem, který před tím pročesávali pátrači, do míst, kde se údajně nachází základna fiktivních záškodníků a teroristů.

 

Pozorování je pro trpělivé

Palebný přepad

Major Pecha předává pomocí radiostanice pokyny velitelům čet Alfa a Beta. „Cestou jsem klukům postavil značkaře, tedy ty, jichž by si měli všimnout. Učím je, aby měli oči otevřené a uměli reagovat na to, když se nečekaně s někým potkají v terénu,“ řekl velitel.

Na Ondřejově, který nyní využívají k výcviku profesionálové z Přáslavic před výjezdem do zahraniční mise, panuje klid. O chystané akci aktivních záloh ví jenom velitel přáslavické jednotky. Mezitím je v okolních lesích živo. Maskovaní záložáci se nechtějí nechat zahanbit a hecují jeden druhého. Skrytě se plíží hustým lesíkem a křovinami k objektu na Ondřejově. Pozorování je pro trpělivé a čekání na signál Palba, který má ukončit celou akci, se mi zdá, že hodně dlouho nepřichází. Ležím zalehnutý z fotoaparátem, ve vysoké trávě, abych nepřišel o ty nejlepší záběry a přitom neprozradil zamaskované pozorovatele. Konečně, asi po hodině, když velitel vyhodnotí situaci, dává, po přiblížení se zamaskovaných vojáků k objektu, pokyn k palbě.

Ze dvou směrů se nečekaně objevují za ohlušujícího rachotu samopalů postavy útočících vojáků. Zkoprnělí dočasní uživatelé Ondřejova nečinně pozorují palebný přepad aktivních záloh. Vše trvá jen chvilku a útočníci mizí v hlubokém lese. Na tváři jejich velitele je vidět spokojenost. Jeho kluci téměř do puntíku splnili to, co očekával.

Pokračování bojové hry začne hned, jakmile se setmí. Tentokráte budou plzeňští hledat v neznámém a těžko přístupném terénu sestřelené piloty vrtulníků. Až do rána budou muset plnit jednotlivé prvky hry, kterým předcházela nelehká příprava. Zúročí zde vše, co se dosud naučili.

 

Úkol byl splněn 1

Velitel major Pecha a major  Tomčák


Autor: Miroslav Šindelář

Palebný přepad na Ondřejově

 

 

 

ČASOPIS FRANCONIA U.S.ARMY

FRANCONIA U.S.ARMY

U.S. captures challenge cup for first time

By Frank Schleehuber Public Affairs Office

After three tries, a U.S. team has won the Patrol-Hlidka EUREGIO EGRENSIS for the first time.

Soldiers from Headquarters and Headquarters Company, USAG Franconia, participating in the annual multi-national training exercise for the fourth time since 2002, were joined by first-time participants Headquarters and Headquarters Company, USAG Bamberg.EUREGIO EGRENSIS demonstrates the capability of active-duty and Reserve Soldiers of different nationalities to cooperate during a three day,highly demanding training exercise in military and civil defense events in the German-Czechoslovakian borderland.

In this year's joint patrol, held May 29-June 1 in Bavaria, Thuringia and Bohemia, and led by the commander of the Regional District Command VBK66 and VBK67 in Landshut and Bayreuth,five multi-national teams of 10 Soldiers each competed.The mixture of Soldiers from three different countries made teamwork essential.

"We got to see how the Czech army trains their soldiers," said Capt. Daniel Meyers, the USAG Bambergunit commander. "I learned that their whole country is considered training land. The Czech army has somereally tough officers."The exercise goal is to expand on the EUREGIO idea of Europe growing together from within its region sand develop it by integrating civilian and military cooperation."This is an excellent training event that should be expanded, not condensed, next year," Meyers said."

I definitely didn't expect to win," said Capt. Darrell Otto, the USAG Franconia unit commander. "All the teams were superb, but I guess what made our team stand out was the desire to win. Each one of my guys was self-motivated and we worked so well together as a team."When we finished the last event on the second day," Otto continued, "we were going to ride in our vans to the market square for the award ceremony. We didn't have enough room for everyone to ride back in one trip. It was cold and it started to rain and I didn't want to make anyone wait, so I decided I would walk. As soon as my team saw me start walking, they all joined me and about half way to the square we started running in formation -- by their request -- as I sang a few cadences in English for them."The exercise they went through is one Otto would like to see more often in the future."It's impressive to have Soldiers from three different countries work together to ward a commongoal and achieve such great results. This is my second year at the EUREGIO EGRENSIS and I have to say it's the most exciting training event I've ever been in. Competing at five different stations each day, being challenged, not only physically but mentally as well, over coming language differences -- it was all rewarding. I wish we could have competitions like this more often," Otto said.

VOLNÝ PŘEKLAD :
U.S. TEAM ZÍSKAL POPRVÉ PUTOVNÍ POHÁR
Frank Schleehuber Kancelář veřejných záležitostí

Po třech zkouškách ( třech letech účasti )vyhrál U.S. tým Patrol - Hlidka EUREGIO EGRENSIS poprvé.

Vojáci z velitelství a velitelské roty USAG Franconia a Bamberg se zúčastnili ve výročním mnohonárodnostním výcvikovém cvičení počtvrté od roku 2002, byli však sloučeni poprvé .EUREGIO EGRENSIS demonstruje způsobilost aktivní služby a záložních vojáků různých národností k tomu, aby spolupracovaly během třídenního vysoce náročného výcvikového cvičení v armádní a civilní sféře v Německo -Českém pohraničí.Letos hlídka probíhala : květen 29. - červen 1. v Bavorsku, Durynsku a České republice. Vedená byla veliteli Regional District Command VBK66 a VBK67 v Landshutu a Bayreuthu.Zúčastnilo se pět mnohonárodnostních týmů každý s 10 vojáky .Směs vojáků ze tří různých zemí udělaly základem kolektivní práci .

Dostali jsme se k tomu , že jsme viděli jak česká armáda cvičí jejich vojáky řekl kapitán Daniel Meyers, velitel útvaru USAG Bamberg.Já jsem dozvěděl se, že jejich celá země je považovaná za výcvikovou zemi. Česká armáda má nějaké opravdu tvrdé důstojníky.Cvičební cíl je dál šířit EUREGIO představu Evropy, pěstování společně zevnitř jeho regionů a vyvinout integrování civilní a armádní spolupráce.Toto je vynikající výcviková událost která by měla být rozšířená, ne zhuštěná jako příští rok řekl Meyers.

Já jsem rozhodně jsem neočekával, že vyhrájeme řekl kapitán Darrell Otto velitel útvaru USAG Franconia . Všechny týmy byly skvělé, ale myslím si , že co udělal náš tým byla touha k tomu, aby vyhrál. Každý jeden z mých chlapců se sám motivoval a my jsme tak dobře pracovali společně jako team. Když jsme skončili poslední událost druhého dne, pokračoval Otto , měli jsme jet v našich dodávkách k tržišti na vyhlášení vítězů . My jsme neměli dost místa pro každého k tomu, aby jsme jeli zpět jednou cestou. Byla zima a začalo pršet a já jsem nechtěl nechat kohokoliv čekat, tak jsem rozhodl,že půjdu pěšky. Jakmile můj tým viděl , že jdu pěšky ,všichni se připojili ke mě a od půlky cesty na náměstí jsme se rozběhli ve formaci - na jejich žádost jsem pro ně zpíval několik slok písně v angličtině.Cvičení, kterým prošli by Otto viděl rád v budoucnu častěji.Je velmi působivé k tomu,že vojáci ze tří různých zemí pracují společně směrem k společnému cíli a dosáhnout takových ohromných výsledků. Toto je můj druhý rok v EUREGIO EGRENSIS a já musím říct , že to je nejvzrušující výcviková událost, kde jsem vůbec kdy byl .V konkurenci pěti teamů , překonání jazykových rozdílů a odlišností ve výcviku - - to vše je odměňující. Kéž bychom mohli mít takovéto cvičení jako toto častěji řekl Otto .