Jste zde
13.1.2017
Už 72. výročí legendární bitvy u polského Jasla si ve čtvrtek 12. ledna připomněli jinečtí dělostřelci. Ne náhodou. Právě jejich pluk totiž nese historický název Jaselský – na památku největšího a nejúspěšnějšího bojového vystoupení čs. dělostřelectva vůbec.
Ze slavnostního nástupu dělostřelců v Jincích
Ze slavnostního nástupu dělostřelců v Jincích
Oslav výročí bitvy, které oficiálně připadá na 15. leden, kdy se slaví také Den dělostřelectva, se zúčastnili významní hosté v čele s druhoválečným veteránem a přímým účastníkem bojů u Jasla brigádním generálem Miroslavem Masopustem. Nechyběla ani polská delegace z partnerského 23. dělostřeleckého pluku z Boleslawiece v Dolnoslezském vojvodství.
Vzpomínka na nelítostný boj začala přesně ve čtvrt na devět ráno salvou ze dvou děl. Tedy přibližně ve stejné době, kdy byla u Jasla zahájena mohutná ofenzíva, na jejímž konci čekalo dělostřelce 1. čs. armádního sboru vítězství. Tehdy 15. ledna 1945 během šedesáti pěti minut totiž zasáhli všechny cíle a rozdrtili německou obranu. Tím vytvořili podmínky k osvobození historického Krakova a otevřeli cestu do Německa a na hitlerovskou baštu Berlín.
Jako bouře s hromobitím a zemětřesením
Generál Masopust přirovnal vystoupení u Jasla k mohutné bouřce s hromobitím a zemětřesením. „Za hodinu byla díky přesným výpočtům a zkušenostem našich dělostřelců rozbořena předem vybudovaná německá obrana, obsluhy ohlušeny a morálně rozloženy. Námaha, pot a rychlá práce dělostřelců ušetřily oběti vlastních útočících vojsk a urychlily splnění úkolu,“ zavzpomínal válečný veterán a připomněl i následné úspěšné zapojení československých tanků.
Bojový odkaz hrdinů od Jasla dnes nesou vojáci 13. dělostřeleckého pluku. Tento historický název jim propůjčil v roce 2009 prezident republiky za dlouhodobé a výtečné plnění úkolů na území ČR i v zahraničních operacích. „Hrdě se hlásíme k odkazu bojovníků od Jasla a je nám ctí, že jsme pokračovateli tak slavných tradic,“ zdůraznil v projevu současný velitel 13. dělostřeleckého pluku plukovník Ivan Mráz.
Během oslav v Jincích se nejen vzpomínalo. Součástí programu bylo i poděkování za práci a splnění úkolů vybraným vojákům a nevšední soutěž zdatnosti čtyř pětičlenných dělostřeleckých osádek.
Autor: Miroslav Šindelář