Jste zde
3.3.2017
Za účasti náměstkyně ministra obrany pro řízení sekce právní Aleny Netolické a dalších hostů se v pátek 3. března na Ministerstvu obrany uskutečnilo tradiční setkání účastníků bojů u polského Jasla a u Sokolova, které pravidelně ve spolupráci s ministerstvem organizuje Československá obec legionářská.
Generálmajor Jaroslav Kocián v projevu podtrhl fakt, že hrdinové od Jasla a Sokolova jsou inspitrujícím vzorem pro dnešní vojáky AČR
Generálmajor Jaroslav Kocián v projevu podtrhl fakt, že hrdinové od Jasla a Sokolova jsou inspitrujícím vzorem pro dnešní vojáky AČR
Setkání veteránů 2. světové války a vojenské veřejnosti s vedoucími představiteli resortu obrany se konalo při příležitosti 72. výročí bitvy u Jasla a 74. výročí zahájení bojové operace u Sokolova. Účastnili se ho rovněž místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip, zástupce náčelníka Generálního štábu - inspektor AČR generálmajor Jaroslav Kocián a další hosté, mezi nimiž nechyběli ani studenti vojenských škol.
Ukrajinské Sokolovo bylo před 74 lety prvním místem bojového nasazení československé bojové jednotky v SSSR, v němž se také vyznamenal a padl velitel první roty kapitán in memoriam Otakar Jaroš. Boje u polského Jasla byly první fází Západokarpatské operace Rudé armády, které se zúčastnili dělostřelci a tankisté, příslušníci 1. československého armádního sboru v SSSR.
Pět dělostřeleckých pluků, které se bitvy zúčastnily, obdrželo za bojové vystoupení čestný název Jaselský. Jejich pokračovateli jsou dnes příslušníci útvaru v Jincích. V tradici tankového vojska pokračuje 73. tankový prapor v Přáslavicích.
„Hrdinství vojáků od Sokolova a Jasla se rovněž stalo jedním z důležitých argumentů československé exilové vlády v Londýně v jejím úsilí o obnovení svobodného a samostatného Československa v jeho původních předválečných hranicích,“ uvedla v projevu náměstkyně Alena Netolická a zdůraznila potřebu připomínat si slavné mezníky naší historie. Generálmajor Jaroslav Kocián připomněl, že hrdinství vojáků, kteří ve 2. světové válce bojovali za svobodu vlasti, je inspirací pro současné vojáky Armády České republiky.
Autor: Miroslav Šindelář