AKTUÁLNÍ ČAS

SVÁTEK

Překladač / Translator

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian

Náhodný obrázek

Hradba 2021

hradba_2021.png

Hradba 2018

logo-hradba-a-2018-gr2.png

Hradba 2016

Hradba 2016

Přihlášení

SPOLUPRACUJEME

 

logo_hudba

 

 

Odběr novinek

Jste zde

Domů

22.3.2017

V úterý 21. března proběhly zátěžové zkoušky heliportu Karlovarské krajské nemocnice. Po více jak čtyřech letech od dokončení tohoto heliportu a jeho uvedení do provozu na něm mohou přistávat také vojenské vrtulníky Sokol. Doposud tomu nebylo možno kvůli vysoké váze vojenských vrtulníků.

Sokol poprvé přistál na heliportu karlovarské nemocnice

Sokol poprvé přistál na heliportu karlovarské nemocnice

Prvního dosednutí vojenského vrtulníku na nemocniční heliport se zájmem sledovali mimo jiné hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová a ředitel Agentury vojenského zdravotnictví brigádní generál Zoltán Bubeník.

„Já sama považuji to, že tady přistává vojenský vrtulník, za historický okamžik,“ řekla přítomným hejtmanka Vildumetzová. „Úpravy, které bylo nutné udělat, nebyly nijak náročné, ani nákladné a přesto tato malá změna pomůže zachránit mnoho životů,“ dodala hejtmanka, která také připomněla, že Karlovarský kraj má eminentní zájem o vlastní stanoviště letecké záchranné služby provozované Armádou České republiky.

„Karlovarská krajská nemocnice je důležitá nejenom stran zabezpečení zdravotní péče pro občany tohoto regionu, ale vzhledem k těsné blízkosti Vojenského výcvikového prostoru Hradiště, kde probíhá pravidelný intenzivní výcvik příslušníků AČR a ostatních armád NATO, je tato nemocnice nesmírně důležitá i pro armádu,“ dodal generál Bubeník.

40 procent zásahů v Karlovarském kraji

„V Karlovarském kraji máme zhruba 40 procent z celkového počtu zásahů, a možnost přistávat přímo zde v nemocnici výrazně zkrátí dobu potřebnou od vzletu vrtulníku, do předání pacienta nemocnici,“ dodal plukovník Zdeněk Pašek, náčelník odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny. „Doposud jsme přistávali na letišti v Olšových Vratech, nebo na improvizovaném přistávacím místě zde ve Varech, odtud se pacient musel přepravovat sanitkou do nemocnice, takže tento heliport výrazně zkrátí dobu transportu a také komfort pacienta,“ vysvětlil Pašek.

Výhodu vojenských vrtulníků a posádek vysvětlil pilot vrtulníku podplukovník Peter Smik velitel 243. letky 24. základny dopravního letectva: „Naše stroje jsou vybaveny zařízením, které nám umožňuje létat i v případě námrazy a samozřejmostí jsou pro nás noční lety.“

Aby bylo možné na karlovarském heliportu přistávat i v noci, bude zde nutné ještě provézt několik technických úprav, ale i ty má místní nemocnice v nejbližší době v plánu.

Autor: kapitánka Lada Ferkálová