AKTUÁLNÍ ČAS

SVÁTEK

Překladač / Translator

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian

Náhodný obrázek

Hradba 2021

hradba_2021.png

Hradba 2018

logo-hradba-a-2018-gr2.png

Hradba 2016

Hradba 2016

Přihlášení

SPOLUPRACUJEME

 

logo_hudba

 

 

Odběr novinek

Jste zde

Domů

25.6.2017 • V sobotu 24. června se v obci Senice u Poděbrad sešli zástupci Armády ČR, Parlamentu ČR, Středočeského kraje, Československé obce legionářské a dalších organizací, aby společně s vojáky, válečnými veterány a veřejností zavzpomínali na příslušníky paraskupiny Silver A. Ta právě nedaleko této vesnice v noci z 28. na 29. prosince roku 1941 seskočila na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava.

 

Úkoly tehdejších paraskupin jsou plně srovnatelné s působením současných speciálních sil. I s dnešními technologiemi, zbraněmi a vybavením by však bylo jejich splnění nesmírně komplikované,“ řekl v Senici náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a dodal: „V takových chvílích se proto vždy hluboce skláním před odhodláním, vlastenectvím a statečností našich tehdejších vojáků. Ano, vrátili se sice do své vlasti, ale ve skutečnosti byli hluboko uprostřed nepřátelského nacisty okupovaného území. Věděli, že je to jednosměrná cesta bez existující zpáteční letenky.“

 

 

Úkolem tříčlenné skupiny Silver A bylo v roce 1941 především obnovení rádiového spojení nacisty decimovaného domácího odboje s Londýnem, napojení se na jeho klíčové zpravodajské struktury, vytvoření přijímacího zázemí pro další výsadky a tvorba vlastní zpravodajské sítě. Všechny tyto úkoly paraskupina složená z nadporučíka Alfréda Bartoše, rotmistra Josefa Valčíka a svobodníka Jiřího Potůčka splnila.

 

Skupina se zapojila do přípravy atentátu na Reinharda Heydricha

 

Do značné míry se paraskupina Silver A zapojila i do přípravy atentátu na Reinharda Heydricha, kterého se poté rotmistr Josef Valčík osobně zúčastnil. Právě Josef Valčík byl i jedním z parašutistů, který 18. června 1942 padl během boje s nacisty v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Velitel výsadku Alfréd Bartoš se zastřelil v bezvýchodné situaci po zranění při přestřelce s gestapem o tři dny později v Pardubicích. Jiří Potůček byl 2. července 1942, během dlouhého pokusu o únik, zastřelen protektorátním četníkem v lese u Rosic.

 

„Lidsky a s obdivem se skláním před památkou těchto vojáků,“ sdělil náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Slovenské republiky generál Milan Maxim, který se pietní vzpomínky také zúčastnil. Zároveň pak akci vyzdvihl také jako neocenitelnou příležitost pro setkání pamětníků a přátel, jejichž řady s ohledem na časový odstup od tehdejších událostí bohužel neustále řídnou.

 

Po pietním aktu navštívili generála Jaroslava Klemeše

 

Jedním z těch, kteří Senici v předchozích letech pravidelně navštěvovali, byl i generálporučík Jaroslav Klemeš, poslední z našich žijících druhoválečných parašutistů, účastník výsadkové operace Platinum-Pewter, která seskočila na území protektorátu v únoru 1945 u zhruba 80 kilometrů vzdálených Nasavrk. Právě za generálem Klemešem se pak do Domova Vlčí mák, který v Ústřední vojenské nemocnici v Praze - Střešovicích o válečné veterány pečuje, oba náčelníci generálních štábů, generálové Bečvář a Maxim, vypravili.

 

Na návštěvu se k nim připojili také náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky generálmajor Jan Kaše a druhoválečný veterán – stíhací pilot generálmajor Emil Boček. Během krátkého setkání v Ústřední vojenské nemocnici všichni přítomní vzpomněli nejen na naše výsadkáře, ale i na další příslušníky druhoválečného odboje. S přípitkem a přáním pevného zdraví se pak hosté s generálem Jaroslavem Klemešem rozloučili.

general-klemes-v-senici---zdroj-archiv-obce.jpg

Převzato z: Army.cz

Autor: plukovník Jan Šulc

Foto Armycz převzala z: Archiv obce