AKTUÁLNÍ ČAS

SVÁTEK

Překladač / Translator

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian

Náhodný obrázek

Hradba 2021

hradba_2021.png

Hradba 2018

logo-hradba-a-2018-gr2.png

Hradba 2016

Hradba 2016

Přihlášení

SPOLUPRACUJEME

 

logo_hudba

 

 

Odběr novinek

Jste zde

Domů

30.6.2017 • Ani silný vítr nenarušil každoroční připomínku Dne ozbrojených sil, která se v Praze na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově konala v pátek 30. června. Ministerstvo obrany reprezentoval náměstek ministra Daniel Koštoval, za Armádu ČR vystoupil náčelník Generálního štábu AČR Josef Bečvář. Slavnostnímu nástupu vojáků, pokládání věnce k hrobu neznámého vojína a přeletu letounů přihlížela i řada hostů, například pražský arcibiskup Dominik Duka, první česká generálka Lenka Šmerdová, váleční veteráni, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše nebo náměstkyně pražské primátorky Eva Kislingerová a další.

V průběhu slavnostního nástupu položil náměstek ministra obrany Daniel Koštoval s náčelníkem Generálního štábu AČR armádním generálem Josefem Bečvářem smuteční věnec k hrobu neznámého vojína a uctili minutou ticha památku padlých vojáků v zahraničních operacích. Daniel Koštoval ve svém projevu připomněl, že je tomu na den právě devětadevadesát let, kdy nedaleko města Darney v podhůří Vogéz nastoupili ke slavnostní přehlídce vojáci Československé střelecké brigády ve Francii, aby před odjezdem na frontu přísahali věrnost republice a převzali bojový prapor 21. československého střeleckého pluku.

 

 

„Jen v samotné Francii prošlo československými jednotkami na dvanáct tisíc osob a svůj život pro republiku obětovalo na 650 dobrovolníků. Na ruské a italské frontě jich padlo dalších bezmála pět tisíc,“ ukázal náměstek ministra obrany na dějinných souvislostech historický význam naší armády. Kříže na místech posledního odpočinku mnoha z nich jsou bezejmenné. „Právě v Den ozbrojených sil máme ideální příležitost připomenout si, aby vojenské hodnoty jako čest, odvaha, věrnost a spojenectví nežily pouze v podobě historické vzpomínky, ale staly se součástí každodenní vojenské služby. Jakkoliv se jistota dneška může zdát samozřejmostí, lehce zjistíme, že její hranice má nejen časovou, ale také geografickou dimenzi a její obranu nelze zajistit pouze slovy,“ dodal Daniel Koštoval.

 

Současná armáda se hlásí ke stejným principům jako legionáři

 

Z tribuny všechny přítomné poté pozdravil také armádní generál Josef Bečvář. Sdělil, že legionáři se podíleli na budování armády našeho nového státu a později za nacistické okupace patřili k předním činitelům domácího i zahraničního odboje. Na legionářskou minulost podle něj navazuje i současná armáda, která se hlásí i ke stejným principům svobody a demokracie. „Vojáci, plníte odpovědně a s velkým nasazením všechny zadané úkoly jak v domácích posádkách, tak i v zahraničních misích, kde jste vysoce hodnoceni našimi koaličními partnery. Se změnami v bezpečnostní situaci ve světě přichází i výzvy pro nás ozbrojené síly,“ konstatoval armádní generál Josef Bečvář.

 

Při této příležitosti byla udělena také nejvyšší resortní vyznamenání. Záslužné kříže ministra obrany dostalo 22 vojáků včetně civilistů. Mezi nimi byl například brigádní generál Karel Řehka či generál major Jan Kaše. Čestným odznakem za zásluhy vyznamenali 21 osob. Plaketu náčelníka Generálního štábu za záchranu života si svým činem zasloužili tři vojáci. Na služební cestě v Libavé pomohli muži, který omdlel. Zachovali klidnou hlavu, poskytli mu první pomoc a zavolali zdravotnickou záchrannou službu.

 

Vysvědčení předali nejlepším studentům

 

Josef Bečvář následně předal vysvědčení pětici nejlepších studentů Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy z Moravské Třebové. Součástí ceremoniálu byla i minuta ticha provázená třemi slavnostními salvami na počest vojáků, kteří padli při obraně vlasti. Slavnostní akt vyvrcholil přeletem stíhaček JAS-39 Gripen, L-159 ALCA a bojových vrtulníků Mi-24/35 nad vítkovským památníkem. Ještě před tím ale zazpívaly děti ze Základní školy Spálené Poříčí symbolickou píseň Chválím tě Země má. Jde o žáky, kteří navštěvují tzv. stonožkovou školu, která pomáhá jiným dětem už řadu let. Školáci například prodávají vlastnoruční výrobky, pořádají kulturní akce a výtěžek posílají na konto dětem, které potřebují pomoc.

 

Poté se program přesunul do Slavnostní síně Národního památníku na Vítkově, kde armádní generál Josef Bečvář a náměstek ministra obrany Daniel Koštoval převzali symbolický šek pro Vojenský fond solidarity.

_aaa0134.jpg

 

Převzato z: Army.cz

Autor: Lucie Růžková