AKTUÁLNÍ ČAS

SVÁTEK

Překladač / Translator

Czech English French German Italian Portuguese Russian Slovak Spanish Ukrainian

Náhodný obrázek

Hradba 2021

hradba_2021.png

Hradba 2018

logo-hradba-a-2018-gr2.png

Hradba 2016

Hradba 2016

Přihlášení

SPOLUPRACUJEME

 

logo_hudba

 

 

Odběr novinek

Jste zde

Domů

3.7.2017 • Včera, 2. července se delegace Ministerstva obrany v čele s náměstkyní Alenou Netolickou zúčastnila pietní vzpomínky na padlé legionáře u příležitosti 100. výročí jedné z nejvýznamnějších bitev naší vojenské historie, bitvy u Zborova. Pietní vzpomínky v ukrajinské obci Kalinivka se zúčastnili rovněž místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, zástupci Československé obce legionářské a váleční veteráni.

Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, ředitel Vojenského historického ústavu plukovník Aleš Knížek, brigádní generál v.v. Miloslav Masopust či plukovník Pavel Budínský, předseda Československé obce legionářské. To je jen malý výčet významných hostů, pro které se stala cesta na Zborov vzpomínkou na první významné zapojení československých legií na východní frontě a zároveň slavnostního odhalení zrekonstruované Bratrské mohyly.

Pozvedli zbraně pro vlast

Náměstkyně Netolická ve svém projevu zmínila význam bitvy s ohledem na historii a naše dějiny: “Zborov, symbol statečnosti, odhodlání, neohroženosti, cti a vlastenectví našich předků. Právě sto let nás dělí ode dne, kdy 2. července roku 1917 svedla Československá střelecká brigáda památnou bitvu u Zborova. V onom historickém okamžiku československé vojsko dobrovolníků, spojených ideálem svobody a budoucí demokratické státnosti, poprvé vystoupilo jako vyšší jednotka bojující v poli. Po několika staletích tak naši předci opět pozvedli zbraň v odhodlaném a nekompromisním boji za svůj vlastní národní cíl,“ uvedla náměstkyně.

Hoši od Zborova

Po proslovech následovala píseň Karla Hašlera v podání operního pěvce Libora Nováka „Hoši od Zborova“, kdy zejména při jedné ze slok bylo všem přítomným zřejmé, jak významnou obětí přispěli naši předchůdci pro budování svobody v naší zemi a nejen v ní.

„Mužně jste se bili, mužně vydobili svojí vlasti svobodu. Máte věčně žíti, příkladem vždy býti všemu svému národu. Jeden každý z vašich četných řad dobře mužně pro vlast umírat. Vaší krve rudé národ vždycky bude vděčně vzpomínat,“ zní slova písně.

Historický úspěch

Úspěch československých jednotek byl natolik výrazný, že ruský ministr války a od srpna 1917 poslední předseda Prozatímní vlády, A.F.Kerenskij, jenž se dosud k náboru dobrovolníků ze zajateckých táborů stavěl odmítavě, po úspěchu u Zborova změnil názor a koncem roku 1917 tak Československý armádní sbor čítal 38 500 osob. Zajímavostí je, že v bitvě u Zborova proti sobě bojovali dva budoucí českoslovenští prezidenti: Klement Gottwald na rakouské straně a legionář Ludvík Svoboda.

Závěr slavnostního dne patřil zejména debatám s přímými potomky účastníků bitvy, krátkému divadelnímu představení a komentovaným prohlídkám bojiště, jenž je dnes loukou a polem, které jen stěží připomíná prolitou krev našich legionářů. Právě ona zrekonstruovaná Bratrská mohyla pomůže i v budoucnu udržet vzpomínku na tuto historickou bitvu a vzpomenout si na jednotlivá jména účastníků, pro které byla vlast cennější, než vlastní život.

veterani-pri-kladeni-vencu.jpg

 

Převzato z: Army.cz

Autor: Michal Voska